مسئول دبیرخانه بین المللی یزد، حسینیه ایران

جهانی شدن؛ فرصتی بی‌نظیر برای معرفی فرهنگ اسلامی ایرانی

مسئول دبیرخانه بین المللی یزد، حسینیه ایران گفت: بعضی مردم و حتی مسئولین هنوز نمی‌دانند بابت ثبت جهانی یزد، چه اتفاقی قرار است رخ دهد.؛ لازم است در این زمینه، اساتید این حوزه و مسؤلان ذیربط به تشریح ابعاد مختلف آن بپردازند

سید حسن حسینی مسئول دبیرخانه بین المللی یزد، حسینیه ایران ضمن تبریک ثبت جهانی بافت تاریخی یزد گفت: بعضی مردم و حتی مسئولین هنوز نمی‌دانند بابت ثبت جهانی  یزد، چه اتفاقی قرار است رخ دهد.؛ لازم است در این زمینه، اساتید این حوزه و مسؤلان ذیربط به تشریح ابعاد مختلف آن بپردازند.

وی ادامه داد: آنچه که مشخص است با ثبت جهانی و به تبع آن افزایش گردشگران، یک فرصت بی نظیر برای معرفی فرهنگ اسلامی ایرانی ناب مردم یزد ایجاد می‌شود که  برای بهره گیری حداکثری از این فرصت باید برنامه ریزی های دقیقی صورت بگیرد.

حسینی در ادامه با تاکید بر اهمیت بافت فرهنگی یزد بیان داشت: پیشنهاد می‌شود کارگروه یا کمیته ای با حضور اساتید حوزه و دانشگاه مانند کارگروه ثبت بافت تاریخی شهر شکل بگیرد و بافت فرهنگی یزد نیز ثبت و حفظ شود و همچنین نسبت به احیاء آن قسمت‌هایی که فراموش شده است اقدام کرد.

این فعال فرهنگی در ادامه گفت: مسئله بافت فرهنگی بسیار مهم است چون آن چیزی که این بافت تاریخی  را بوجود آورده و هم برای تداوم و حفظ آن لازم است، فرهنگ مردم یزد است. وجب به وجب  بافت تاریخی یزد حرف برای گفتن دارد؛ از متصل بودن پشت بام ها به هم جانمایی مساجد حسینیه ها بازار حمام همچنین از کوبه های درب قدیمی و غیره

این استاد دانشگاه اظهار داشت: نقش فرهنگ قنات و قنوت و قناعت در شکل گیری این بافت غیر قابل انکار است و می باید تمام دستگاه‌ها و سلایق سیاسی دست در دست هم دهند تا این گنجینه ارزشمند را به دنیا معرفی کنند.

مسئول دبیرخانه یزد، حسینیه ایران بیان داشت: واقعیت این است که بسیاری از مردم یزد هنوز بافت تاریخی  را ندیده اند! از این رو یکی از کارهایی که انجام آن باید در اولویت کاری مسئولان قرار گیرد معرفی بافت به خود مردم یزد است، که به صورت تورهای یک روزه برای تمام اقشار مردم یزد از مهدهای کودک و مدارس تا ادارات و دانشگاه‌ها می تواند صورت پذیرد.

این فعال فرهنگی در پایان افزود: ثبت جهانی یک شهر شیعی امر باارزشی است که برکات زیادی به دنبال دارد و امیدواریم با همدلی مسئولان، همه مردم یزد بتوانند از منافع آن بهره مند شوند.

یزد رسا

https://yazd.koolebar.ir/node/6017

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کپچا
. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.