شب قدر فرصتی طلایی برای عروج انسان در درگاه الهی

تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فِيها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ؛ در شب قدر ملائكه و روح به فرمان پروردگارشان با هر چيزى نازل مى‌ شوند.

پرسش: شب قدر چه شبی است و چه جایگاهی دارد؟
پاسخ: شب قدر، شب رحمت خاص خداوند است. ويژگی هایی كه شب قدر دارد، شب‌های ديگر ندارد، مانند نزول فرشتگان رحمت و روح كه فرشته بزرگ و با عظمت الهی است. 
همچنين برتری آن بر هزار ماه. به واسطه اين ويژگی ها، اعمال انسان در اين شب از عظمت خاصی برخوردار مي‌ی شود.
عبادات در قالب‌های گوناگون، واسطه های فيض الهي اند. بشر توسط عبادت مستحق پاداش میگردد و به خاطر گناه سزاوار عذاب می ‌شود.
خداوند دارای صفات كمال است و براساس صفات كمال، فيض او بر تمام موجودات هستی و از جمله انسان نازل می شود. 
يكی از صفات خداوند، رحمت است. چون هر يك از صفات الهی از طريق اسباب و واسطه سرازير مي ‌شود، صفت رحمت او نيز از راه‌های خاص بر انسان و موجودات نازل می شود. 
شب قدر يكی از مجاری فيض رحمت الهی است. در اين شب خداوند رحمت خود را بر بندگان جاری نموده است، همان گونه كه در بسياری اوقات ديگر مانند ماه مبارك رمضان، اعياد و روزهای خاصی كه به عنوان ايام الله ذكر می شوند، رحمت بی شمار نازل می شود و يا توبه و وجود پيامبران و امامان معصوم، مجاری فيض و رحمت الهی شناخته مي ‌شوند.
 

در شب قدر ظرفیت به‌گونه‌ای قرارداده‌شده که انسان‌ها از آمادگی بیشتری برای بهره‌مندی از فیوضات الهی برخوردار هستند و این‌که شب قدر را در ماه مبارک رمضان دانسته‌اند در حقیقت به خاطر فراهم بودن ظرفیت‌های الهی است که در این ماه وجود دارد و انسان ها به‌واسطه روزه‌داری و شرایط معنوی حاکم در این ماه؛ برای ارتقا و کمال آمادگی بیشتری دارند.

 همه ما می‌دانیم در شب قدر چه اتفاقاتی افتاده؛ مهم‌ترین مطلب و پیام این شب را عروج از مادیات به‌سوی معنویات است "ما باید تمام توان خود را در این شب برای رشد و کمال الهی به کار ببندیم چراکه به فرموده سید بن طاووس خداوند انسان را از یک نطفه پست آفریده و ظرفیت کمال و رشد در وجودش قرار داده بنابراین شب قدر به‌مثابه دانشگاهی مجهز ازنظر استاد و امکانات است که هرفرد  به‌ تناسب ظرفیت خود و اینکه چقدر از این ظرفیت برای رشد و بالا رفتن خود استفاده ‌کند ارتقا پیدا می‌کند در حقیقت شب قدر، ظرفیت عروج انسان را مهیا می‌سازد.

https://yazd.koolebar.ir/node/5987

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کپچا
. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.