این مطلب ۲۶۳ بار خوانده شده

آتشکده کوچه بیوک

این بنا مربوط به دوره قاجار است و در یزد، محله کوچه بیوک واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۳۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
نسخه مناسب چاپ

آتشکده در مهر کوچه بیوک مربوط به دوره قاجار است و در یزد، محله کوچه بیوک واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۳۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. كوچه بيوك يكي از محلات زرتشتي نشين مركز يزد بوده كه در گذشته خارج شهر قرار داشته است.درب مهر اين محله كهن بوده و قدمتي ۴۰۰ساله دارد.

پيراَمان ضامن كه اصطلاح محلي آن حمام ضامن است در كنار درب مهر در كوچه قرارداشته وچون در حال تخريب بود خاك آن به داخل درب مهر منتقل شد. در ساختمان جديد كه بر روي خانه مخروبه اهدايي آقاي كيان پوردانش به انجمن ساخته شد و به صورت زيارتگاه در آمدكه زرتشتيان كوچه بيوك ازبدر ورود وارد آن مي شوند.نارنج خانه كه داراي درخت نارنج كهن بوده كه براثر سرما درحدود ۵۰ سال پيش خشك شده ودر حال حاضر درخت مورد جاي آن را گرفته است.

 

آتش اين درب مهر هميشه افروخته است و آتش آن دقيق مشخص نيست وبرمي گردد به ورود مردمان به اين محله .آتشبندهاي آن ازجمله رستم دهموبد، بهرام موندي، مهربان خدادوست، مهربان ترك، شهريار هرمزياران، رشيد يزداني،در حال حاضر شاهرخ نميرانيان است.آفرينگان درب مهر كه از جنس برونز آلماني بوده را حدود ۹۰ سال پيش از هند به ايران آوردند .در سال ۷۷ يك آفرينگان ساخته اصفهان به آتشكده اضافه گرديد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.