این مطلب ۱۱۰ بار خوانده شده
مدير كل حج و زيارت يزد خبر داد؛

اعزام ۲۲۷۰ زائر يزدي سرزمين وحي در قالب ۱۶ كاروان

مدير كل حج و زيارت استان يزد اعلام كرد: علي‌رغم افزايش ۳۵ درصدي سهميه اعزام زائران يزدي در سال جاري، ۳۰۰ نفر از زوار در ليست انتظار استان از طريق كاروان ديگر استان‌ها به سرزمين وحي اعزام مي‌شوند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «علي اصغر شريفي» امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اعزام ۲۲۷۰ نفر از زائران استان به حج تمتع، گفت: زوار يزدي در قالب ۱۶ كاروان شامل دو كاروان ۱۰۵ نفره، هشت كاروان ۱۳۵ نفره و شش كاروان ۱۶۰ نفري به سرزمين وحي اعزام خواهند شد.

به گفته وي، ۱۰۹۵ نفر از زوار يزدي مرد و ۱۱۷۵ نفر زن هستند، گفت: جوانترين زائر يزدي اهل ابركوه و ۱۲ سال سن دارد و پيرترين نيز مردي ۸۶ ساله از اهالي شهر يزد است.

وي با اشاره به افزايش ۳۵ درصدي سهميه حجاج ايراني با توجه به توسعه حرم از سوي كشور عربستان، خاطرنشان كرد: خوشبختانه علي‌رغم اين مقدار افزايش تعداد زائران يزدي اعزامي به عمره تمتع، در همان روزهاي اوليه ثبت‌نام كه در ارديبهشت‌ماه و همزمان با سراسر كشور اتفاق افتاد، ظرفيت تمام كاروان‌هاي استان تكميل شد.

شريفي با بيان اين كه ۶۰۰ زائر يزدي نيز در ليست انتظار ثبت‌نام كرده بودند، گفت: با توجه به كامل شدن ظرفيت كاروان هاي يزد، قريب ۳۰۰ نفر از اين زائران از طريق كاروان‌هاي استان‌هاي تهران، همدان، شيرزا و كرمان و غيره براي سفر به سرزمين وحي ثبت‌نام كردند.

وي حداقل گروه قيمتي حج امسال ۱۱ ميليون و ۸۸۲ هزار و ۱۰۰ تومان و حداكثر ان نيز ۱۲ ميليون و ۸۶۴ هزار و ۸۰۰ تومان است كه اين تفاوت براساس گروه‌ هتل‌هاي اقامتي در مكه و مدينه تعيين شده است.

اين مسئول با اشاره به اجراي طرح قرباني براي حجاج استان، مبلغ مشاركت در اين طرح را ۴۷۵ ريال سعودي معادل ۴۰۸ هزار تومان براي حجاج ذكر كرد و در ادامه نيز خاطرنشان كرد: هر زائر مي‌تواند ۳۰۰ دلار به عنوان ارز همراه از طريق بانك‌هاي ملي و ملت تهيه و به همراه داشته باشد.

وي تعداد كارگزاران امسال حج در استان يزد را ۱۲۰ نفر شامل ۱۶ مدير كاروان و ۱۶ معاون كاروان، سه مدير مجموعه و سه معاون آنها، هشت پزشك، ۳۲ نفر روحاني، معين و معينه و غيره ذكر كرد.

شريفي با اشاره به برنامه‌هاي هفته حج در استان، از مهمترين برنامه‌هاي اين هفته را برگزاري برنامه‌هاي توجيهي و آموزشي براي زائران بيت‌ الله الحرام و كارگزارن حج براساس مسائل شرعي حج و قوانين كشور عربستان ذكر كرد و افزود: در همين راستا علاوه بر برگزاري ۱۰ جلسه آموزشي مختلف، روز جمعه گذشته همايش آموزشي و توجيهي زائران به صورت متمركز با حضور ۲۵۰۰ نفر از زائران استان در سالن شاهديه يزد برگزار شد كه در قالب آن ضمن انجام سخنراني‌هايي در مورد مسائل مربوط به حج، به صورت نمادين اعمال عمره تمتع به زائران نمايش داده شد.

وي افتتاح فروشگاه و غرفه‌هاي سوغات با همكاري تجار يزدي را از ديگر اقدامات انجام شده در اين هفته ذكر كرد كه مورد استقبال مناسب زائران نيز قرار گرفته است.

وي اهداء خون توسط زائران و كارگزاران حج، هماهنگي براي تزريق واكسن زائران در همايش توجيهي زائران، گردهمايي آموزشي و توجيهي ياوران حجاج، نصب ماكت كعبه در محل مقابل اداره كل حجو زيارت استان، همايش زن با حضور پزشكان متخصص، برگزار همايش دوچرخه‌سواري بمناسبت هفته حج از ميدان آزادي تا اين اداره كل، ديدار كاركنان حج و زيارت با نماينده ولي فقيه در استان و همچنين استاندار، ويزيت رايگان زائران و عموم مردم توسط پزشكان منتخب، ديدار با خانواده شهداي منا، حضور در نماز جمعه اين هفته و سخنراني پيش از خطبه‌ها را از ديگر برنامه‌هاي اين هفته ذكر كرد.

مدير كل حج و زيارت استان در ادامه اكيداً در مورد پرهيز اندك زائران از به همراه داشتن مواد مخدر هشدار داد و توصيه كرد: زائران احياناً معتاد با حمايت اداره كل حج و زيارت تا قبل از اعزام اقدام به ترك سوء مصرف اين مواد افيوني كنند.

وي همچنين از زائران خواست تا ضمن مراقبت از وسايل شخصي خود براي مقابله با سرقت، از تردد به صورت انفرادي در كشور زمان حج نيز خودداري كنند.

شريفي در مورد اعزام زائران يزد به عتبات عاليات نيز گفت: در سال گذشته در مجموع ۳۶۶ گروه به صورت زميني و هوايي اقدام به اعزام ۲۴ هزار و ۱۵۶ زائر استان كرده‌اند كه نسبت به سال قبل از آن دو هزار نفر افزايش نشان مي‌دهد.

وي در مورد آمار چهار ماهه نخست امسال نيز گفت: در اين مدت يكهزار و ۳۵۱ نفر از طريق ۱۶ گروه زميني و پنج هزار و ۲۹۵ نفر نيز از طريق ۱۲۴ گروه هوايي به عتبات عاليات عزيمت كرده‌اند.

شريفي در پايان نيز با اشاره به مراسم بزرگ اربعين حسيني، عنوان كرد: در سال گذشته ۲۷ هزار و ۶۲۵ نفر از استان يزد براي حضور در مراسم باشكوه اربعين حسيني از طريق سامانه ثبت‌نام كردند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.