این مطلب ۱۹۲ بار خوانده شده

صادرات ۵۳۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۳۸ میلیون دلار به خارج کشور از گمرک یزد

رئیس گمرک در دیدار با فرمانده سپاه الغدیر: در سه ماهه نخست سال جاری ۵۳۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۳۸ میلیون دلار ازاستان یزد به خارج کشور صادرشده است
نسخه مناسب چاپ

مهرداد پیرحیاتی مدیرکل گمرک استان یزد گفت:در سه ماهه ابتدایی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل پرداخت و تصریح کرد: در سه ماهه نخست سال‌جاری ۵۳۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۳۸ میلیون دلار به خارج کشور صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل از آن از نظر ارزش ۲۳ و از نظر وزن ۱۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.

پیرحیاتی در دیدار فرمانده سپاه الغدیر یزد با اشاره به دستاوردهای گمرک درمبارزه با قاچاق کالا اظهارداشت: گمرک ایران براساس جدیدترین گزارش سازمان جهانی گمرک بعد از ژاپن رتبه دوم در زمینه مبارزه با قاچاق کالارا در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه به طور متوسط روزانه ۶۰۰ وسیله نقلیه سنگین از استان یزد به مقصد سایر کشورها بارگیری می شود، اظهارداشت: اکنون با الکترونیکی شدن کلیه فرآیند های گمرکی و همچنین پیاده سازی سامانه جامع امور گمرکی در گمرک یزد حاشیه امنی برای تجارت و کاهش حجم قاچاق به وجود آمده است.

وی تاکید کرد: در گذشته برخی افراد سودجو با کم اظهاری یا خلاف اظهاری ارزش یک کالا را تغییر می دادند تا تعرفه کمتری بپردازند اما با الکترونیکی شدن فرآیندها شاهد حذف این معضلات و رشد چشمگیر و فزونی درآمدهای گمرکی هستیم.

پیرحیاتی عمده کالاهای صادراتی گمرک یزد را کاشی و سرامیک، میلگرد، نایلون، ظروف شیشه‌ای و هیدرو کربن ذکر کرد که به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان و ترکیه صادر می‌شود .

وی افزود: در این مدت نیز شش هزار تن کالا به ارزش ۲۳ میلیون دلار از گمرک یزد به کشور وارد شده است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن از نظر ارزش ۱۱ درصد و از حیث وزن ۱۴ درصد رشد داشته است .

پیرحیاتی در این باره خاطرنشان کرد: عمده واردات گمرک یزد مواد اولیه و ماشین‌آلات واحدهای تولیدی استان است که اکثر آن از کشورهای اروپایی وارد کشور می‌شود .

 فرمانده سپاه الغدیر یزد نیز در این دیدار با اشاره به اینکه مسئولیت کارکنان گمرک سنگین است از آمادگی برای همکاری و تعامل بیشتر با گمرک در زمینه های مختلف به ویژه مبارزه با قاچاق کالا خبر داد.

سردار اکبر فتوحی با اشار به موقعیت ویژه استان به عنوان بارانداز و مسیر عبور کالاهای قاچاق بر لزوم مبارزه و برخورد با شبکه های قاچاق کالا تاکید کرد.
وی با اشاره به لزوم تحقق سیاست های اقتصادمقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مدظله العالی اظهارداشت: باید کیفیت کالاهائی که به بازار کشورهای مختلف صادر می شود مدنظر قرار گیرد.

گفتنی است، در این دیدار بر تعامل و همکاری بیشتر سپاه با گمرک استان در زمینه های مختلف تاکید شد.

باشگاه خبرنگاران جوان 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.